Mark Uth (Schalke 04), transportat la spital în timpul meciului cu Augsburg după de s-a accidentat la cap

Vizualizări: 262, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

Atacantul echipei Schalke 04, Mark Uth, a fost transportat la spital în timpul meciului din deplasare cu Augsburg, din Bundesliga, după ce s-a accidentat la cap ciocnindu-se de fundaşul Felix Uduokhai, de la formaţia adversă, relatează L’Equipe.

După ce s-a ciocnit cu Uduokhai, Uth s-a prăbuşit pe teren şi a rămas mai multe minute inconştient. Medicii au intervenit şi i-au acordat îngrijiri câteva minute, după care jucătorul a fost scos cu targa şi dus cu ambulanţa la un spital din apropiere.

Potrivit medicului echipei Schalke 04, starea jucătorului era stabilă şi fotbalistul era cooperant în nomentul plecării la spital.

Meciul a fost întrerupt aproximativ un sfert de oră. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Clubul Schalke a anunţat, după încheierea meciului, că Uth a suferit comoţie şi va rămâne în spital în această noapte. “Sperăm că va putea pleca acasă mâine”, a precizat Schalke 04 pe Twitter.