Fabio Quartararo a câştigat Marele Premiu al Marii Britanii la MotoGP, al cincilea său succes în acest an

Vizualizări: 235, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

Pilotul francez Fabio Quartararo (Yamaha) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Marii Britanii, a XII-a etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, aceasta fiind a cincea victorie a lui în sezonul 2021, a opta în carieră.

El a fost urmat de spaniolul Alex Rins (Suzuki) şi de un al spaniol, Aleix Espargaro (Aprilia). Ultimul a adus primul podium pentru echipa lui, după o luptă aprigă cu australianul Jack Miller (Ducati), clasat al patrulea.

În clasamentul general, Quartararo s-a desprins în frunte după acest succes. El a acumulat 206 puncte, 65 de puncte în plus faţă de ocupantul locului secund, spaniolul Juan Mir (Suzuki), care are 141 puncte. Pe locul al treilea se află francezul Juan Zarco (Ducati), cu 137 de puncte.

A XIII-a etapă, Marele Premiu al Aragonului, va avea loc la 12 septembrie, în Spania, pe circuitul de la Alcaniz.

Știri similare

Şansă mare pentru jucătoarele tricolore de tenis: România, promovată în calificările pentru Turneul Final al FedCup printr-o decizie a ITF

Sport

România va juca şi în 2022 în calificările pentru Turneul Final al Billie Jean King Cup, în urma unei decizii a Federaţiei Internaţionale de Tenis (ITF). Echipa tricoloră retrogradase în Grupa I a Zonei Euro-africane, după ce a pierdut, în aprilie, la Cluj-Napoca, cu 1-3, întâlnirea cu Italia, contând pentru play-off-ul Billie Jean King Cup....

Vizualizări: 230, Aprecieri: 0, Adăugat: 2 ani în urmă
Portarul naţionalei Olandei, la CSM Bucureşti

Sport

Echipa feminină de handbal a Clubului Sportiv Municipal Bucureşti va conta din sezonul viitor pe serviciile jucătoarei olandeze Tess Wester, portarul naţionalei Olandei, campioana mondială en-titre, a anunţat, miercuri, gruparea bucureşteană....

Vizualizări: 275, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă