Siofok – Dunărea Brăila, scor 31-24, în EHF European League la handbal feminin

Vizualizări: 250, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

Echipa de handbal feminin Dunărea Brăila a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia ungară Siofok, scor 31-24 (17-14), în al treilea meci din grupa D a EHF European League.

Principala marcatoare pentru Dunărea a fost Udriştoiu 5 goluri, iar de la Siofok s-a remarcat Jezici 7 reuşite.

Anterior, Dunărea Brăila a învins formaţia franceză Fleury, cu 29-27, a remizat cu rusoaicele de la Kuban Krasnodar, scor 25-25, şi a pierdut cu Siofok, cu 25-27 (14-11).

Cealaltă partidă a rundei a patra, între Kuban şi Fleury, este amânată.

Siofok este lider, cu 7 puncte, urmată de Dunărea Brăila, cu 3 puncte.

În grupa C, Minaur Baia Mare este pe locul 3, cu 4 puncte, după Astrakhanochka şi Storhamar, cu acelaşi punctaj.

Cinci echipe româneşti în sferturile cupelor europene la handbal; două vor juca garantat şi semifinalele

Situaţie unică în Europa pentru echipele româneşti angrenate în Liga Campionilor şi European League la handbal feminin. Patru echipe vor juca în sferturi în confruntări directe, astfel că, indiferent de rezultate, România va avea reprezentare în Turneul Final4 al Ligii Campionilor şi în cel al European League....

Vizualizări: 248, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă
Mihai Stoichiţă: Puteam să obţinem victoria uşor. Accident cu Armenia, cu Georgia, trebuie să ne trezim, probabil că în Anglia vom fi mai conectaţi la joc, acolo ne va fi frică, aici nu ne-a fost

Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, a declarat, miercuri seară, că naţionala României ar fi putut obţine uşor victoria în meciul cu Georgia, însă crede că la amicalul cu Anglia echipa va fi mult mai concentrată....

Vizualizări: 234, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă