Novak Djokovici îşi continuă drumul spre al 21-lea grand slam. El s-a calificat în sferturi la US Open

Vizualizări: 223, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

Sârbul Novak Djokovici, locul I ATP, s-a calificat, marţi, în sferturi la US Open, după ce l-a învins, cu scorul de 1-6, 6-3, 6-2, 6-2, pe americanul Jenson Brooksby.

Djokovici s-a calificat după un meci de trei ore şi va juca în sferturi cu italianul Matteo Berrettini, al şaselea favorit.

Novak Djokovici este aproape de performanţa rară în tenis, aceea de a câştiga toate cele patru turnee de grand slam (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon şi US Open) într-un sezon, respectiv de a face Marele Şlem.

În istorie, doar doi jucători au reuşit Marele Şlem, americanul Donald Budge, în 1938, şi australianul Rod Laver, de două ori, în 1962 şi 1968, ultimul fiind chiar în anul în care a început Era Open.

Știri similare

Fiul lui Petter Solberg a semnat cu Hyudai

Sport

Oliver Solberg, fiul lui Petter, campion mondial la raliuri în 2003, va concura anul viitor în WRC-2 pentru echipa Hyundai....

Vizualizări: 266, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă
Pochettino, după 1-2 cu Manchester City: Suntem dezamăgiţi

Sport

Antrenorul formaţiei PSG, Mauricio Pochettino, s-a declarat dezamăgit după ce echipa lui a condus cu 1-0 şi apoi a primit uşor două goluri în partida tur cu Manchester City din semifinalele Ligii Campionilor....

Vizualizări: 253, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă