JO, atletism: Sam Kendricks, unul dintre favoriţii la medalie, a fost testat pozitiv cu noul ronavirus şi nu va lua startul în proba de săritură cu prăjina

Vizualizări: 224, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

Americanul Sam Kendricks, unul dintre favoriţii la medalie, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus şi nu va lua startul în proba de săritură cu prăjina din cadrul JO de la Tokyo, informează lequipe.fr.

El a fost plasat în izolare într-un hotel din Tokyo, aşa cum prvede protocolul comitetului de organizare.

Informaţia a fost anunţată de tatăl atletului, care este şi antrenorul lui, fiind ulterior confirmată de Comietul Olimpic din SUA.

Alături de suedezul Armand Gustav „Mondo” Duplantis şi de francezul Renaud Lavillenie, americanul era unul dintre favoriţii probei.

Kendricks, 28 de ani, este medaliat cu bronz la JO din 2016, de la Rio de Janeiro, şi dublu campion mondial, în 2017 şi 2019.

Calificările probei de săritua cu prăjina vor avea loc sâmbătă, iar finala, marţi.

România – Norvegia, scor 24-29, în grupa 3 a turneului preolimpic de la Podgorica

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă sâmbătă, la Podgorica, în primul meci din cele două programate, de campioana europeană Norvegia, scor 29-24 (13-11), în grupa 3 a turneului preolimpic. Duminică, tricolorele joacă cu Muntenegru şi doar o victorie le poate aduce calificarea la JO de la Tokyo....

Vizualizări: 242, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă