RB Leipzig, Borussia Dortmund şi VfL Wolfsburg şi-au asigurat locurile de Champions League cu o etapă înaintea finalului sezonului

Vizualizări: 247, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă

RB Leipzig, Borussia Dortmund şi VfL Wolfsburg, precum şi campioana Bayern Munchen, vor fi reprezentantele Germaniei în Liga Campionilor, ediţia 2021/2022.

Leipzig şi Wolfsburg şi-au asigurat locurile de Champions League printr-o remiză în meciul direct, scor 2-2, disputat, duminică, pe terenul primei echipe. Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Philipp ’12 şi ’45+1. Justin Kluivert ’51 şi Sabitzer ’78 au adus egalarea în repriza secundă.

Dortmund s-a impus, tot duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-0), la Mainz, prin reuşitele lui Guerreiro ’23, Reus ’42 şi Brandt ’80. Pentru gazde a marcat Quaison ’90+1 (p).

După 33 din 34 de etape, Bayern ocupă locul I, cu 75 de puncte, fiind urmată de RB Leipzig, 65 de puncte, Borussia Dortmund şi Wolfsburg, ambele cu câte 61 de puncte. Eintracht Frankfurt este pe lcoul 5, cu 57 de puncte.

Mainz nu are probleme cu retrogradarea, fiind pe locul 13, cu 36 de puncte.

Știri similare

Meciul Austria – Macedonia de Nord, urmărit doar de 9.082 de spectatori din tribunele Arenei Naţionale. Dintre aceştia, 76 la sută au fost persoane vaccinate

Sport

FRF a anunţat că la meciul Austria - Macedonia de Nord, din Grupa C a turneului final al Campionatului European, au asistat din tribunele Arenei Naţionale 9.082 de spectatori, deşi capacitatea maximă permisă de protocolul sanitar al autorităţilor române a fost de aproxiamtiv 13.000 de locuri....

Vizualizări: 234, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă
Manchester City, victorie în deplasare cu Leicester City: scor 2-0

Sport

Formaţia Manchester City, liderul din Premier League, a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa de pe locul 3, Leicester City, într-un meci din etapa a XXX-a a campionatului Angliei....

Vizualizări: 253, Aprecieri: 0, Adăugat: 3 ani în urmă